Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją, uchwaloną w 1791 r. przez Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie. Była najważniejszą ustawą, unowocześniającą ustrój Polski i ratującą jej suwerenność. Głównym autorem tekstu Konstytucji 3 Maja był król Stanisław August Poniatowski, ale istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj oraz Stanisław Małachowski.

W dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska. Konstytucja regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Władza została podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja ograniczała między innymi immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej. Znosiła liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany. Znosiła wolną elekcję, a wprowadzała władzę dziedziczną. Katolicyzm został uznany za religię panującą, zapewniając jednocześnie swobodę wyznań.  Konstytucja 3 Maja przetrwała 14 miesięcy. W kwietniu 1792 r. zawiązała się konfederacja targowicka. Kiedy targowiczanie wraz z armią rosyjską wkroczyli do Polski, król zdecydował się na kapitulację i przyłączenie do nich. W niespełna rok od konfederacji targowickiej podpisano traktat o II rozbiorze Polski, a w 1795 r. nastąpił III rozbiór Polski i zniknęła ona z mapy Europy. Od tego czasu świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach. Jednak dążenie Polaków do niepodległości było niezłomne, a pomagała im w tym też pamięć o Konstytucji. Po I wojnie światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało wznowione. Niestety podczas okupacji w czasie II wojny światowej święto było zdelegalizowane. Dopiero w 1981 r. władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja znów jest Świętem Narodowym obchodzonym przez Polaków na całym świecie, jako upamiętnienie jej przyjęcia w 1791 r. Święto ma umacniać poczucie polskiej wspólnoty narodowej, podtrzymywać tradycje i pamięć historyczną, a zarazem poczucie odrębności i indywidualności w dobie zjednoczonej Europy i globalizacji.

Zapraszamy do Czytelni, aby zapoznać się z literaturą związaną z tematem.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-04-27 09:47:05przez:
Opublikowano:2024-04-30 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:37

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.