Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Aleksandra Piłsudska – niezapomniana działaczka niepodległościowa

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej (w uznaniu za jej wybitną działalność niepodległościową i społeczną). W uchwale podano, że „31 marca 2023 roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej – działaczki niepodległościowej, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i Polskiej Partii Socjalistycznej, odznaczonej między innymi Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami”.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się w 1882 roku w Suwałkach. Po śmierci rodziców jej wychowaniem zajęły się babka i ciotka. Aleksandra uczęszczała do gimnazjum w Suwałkach, które ukończyła w 1901 roku. W latach 1901-1904 uczęszczała na kursy handlowe J. Siemiradzkiej, a następnie studiowała na Uniwersytecie Latającym. W 1904 roku wstąpiła do PPS. Brała udział w wielu akcjach bojowych, między innymi w akcji pod Bezdanami i w napadzie na bank w Kijowie. W czasie I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich i została komendantką kurierek legionowych. W 1918 roku urodziła córkę Wandę, w 1920 roku – Jadwigę. W 1921 roku wzięła ślub z Józefem Piłsudskim. Aleksandra Piłsudska prowadziła szeroko rozumianą działalność społeczną. Od roku 1926 zasiadała w Kapitule Orderu Virtuti Militari. Zajmowała się pozyskiwaniem funduszy dla stowarzyszenia „Nasz Dom”, które prowadziło zakład dla sierot. Organizowała w Warszawie przedszkola i szkoły dla rodzin wojskowych. Działała ponadto w Unii Obrończyń Ojczyzny (organizacja utrzymywała łączność między kombatantami I wojny światowej). Po wybuchu II wojny światowej udała się do Wilna, następnie do Kowna, Rygi, po czym odleciała rejsowym samolotem do Szwecji, a następnie samolotem specjalnym do Londynu. Zmarła 31 marca 1963 roku w Londynie. Pochowano ją na cmentarzu North Sheen. W 1992 roku jej prochy złożono w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Czytelnia Biblioteki Publicznej we Włoszczowie zaprasza na wystawkę literatury ze zbiorów Biblioteki. Ekspozycja zawiera m.in. następujące publikacje: Katarzyna Droga „Kobieta, którą pokochał Marszałek: opowieść o Oli Piłsudskiej”, Iwona Kienzler „Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego”, Anna Rudnicka – Litwinek „Dziewczyny na skrzydłach: polskie lotniczki, które zdobyły niebo”. Wystawka jest dostępna w Czytelni od 8 do 31 marca 2023 roku w godzinach pracy Biblioteki.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-03-07 15:36:03przez:
Opublikowano:2023-03-07 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:261

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.