Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w dniu 9 lutego 2023 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki 

 

            W czwartek 9 lutego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział 10 klubowiczek. Rozmowa toczyła się  wokół książki Marii Nurowskiej „Dziesięć godzin” oraz Jones Tayari „Nasze małżeństwo”.

„Nasze małżeństwo” to opowieść o afroamerykańskim małżeństwie z zaledwie osiemnastomiesięcznym stażem, które w wyniku pewnych okrutnych okoliczności zostaje wystawione na próbę. Otóż, młody małżonek zostaje  niesłusznie oskarżony o gwałt i skazany na 12 lat więzienia. Jak potoczą się dalsze losy małżonków?  Autorka rozkłada instytucję małżeństwa na czynniki pierwsze. Przedstawia  jak trudną i ciężką relacją jest małżeństwo. Pozostawia czytelnika z mnóstwem pytań. Czy uczucie, związek lub formalny akt małżeństwa są w stanie przetrwać kilkuletnią rozłąkę? Co dzieje się ze związkiem, w którym brakuje bliskości? Czy po latach wciąż jesteśmy tacy sami jak na początku wspólnej drogi? Co ma większą wagę, słowa przysięgi, czy uczucie? Pytań jest mnóstwo. Na przykładzie bohaterów książki, autorka odpowiada na nie wszystkie, dając czytelnikowi duże pole do refleksji, analizy, własnych opinii. Pozwala spojrzeć na problem z perspektywy każdej ze stron. Dzieląc książkę na kilka narracji, pozwoliła nam wejść w skórę Roya jak i Celesial, poczuć ich emocje, zrozumieć pewne decyzje, bardziej zagłębić się w myśli i odczucia każdego z bohaterów. Punktem odniesienia dla relacji między bohaterami są małżeństwa ich rodziców. Wartości, wzory, jakie wynosimy z domu, zostają z nami na zawsze. Złych rzeczy, słów wypowiedzianych i tych niewypowiedzianych w dzieciństwie nie da się zapomnieć, a braku jednego z rodziców niczym zrekompensować.  Warto przeczytać! Polecamy!

 

Książka „Dziesięć godzin” Marii Nurowskiej to opowieść o współczesnej Polsce pod rządami PiS. Odnajdziemy w niej bardzo czytelne aluzje polityczne  do konkretnych wydarzeń z  2016 r.  i polityków. Poza tym pojawiają się motywy oraz bohaterowie z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Na „Dziesięć godzin” składają się zatem trzy wątki. Pierwszy  to historia Małgorzaty, która jest sędzią. Na jej biurko trafia sprawa Józefa Piniora i prokuratorskiego wniosku o areszt dla senatora oskarżonego o korupcję. Tytułowe dziesięć godzin to czas, jaki  bohaterka ma na podjęcie decyzji, która zaważy na życiu drugiego człowieka. Część druga obyczajowa, to historia Małgorzaty – żony i matki.  Kobieta zmaga się z problemami rodzinnymi, chorobą męża. Częściowo niewładny, porusza się na wózku. Do tego pogrążony w  głębokiej depresji, trudno się z nim porozumieć. Na Małgorzacie spoczywa obowiązek utrzymania i prowadzenia  domu. Do tego dorastająca córka coraz trudniejsza w kontaktach. Mamy tu dylematy i trudy codzienności, wybory, wyrzuty sumienia, romans, walkę o siebie kosztem najbliższych. Z kolei trzeci wątek powieści dotyczy sił nieczystych. Tak jak w „Mistrzu i Małgorzacie” pojawiają się diabły. Do Warszawy przybywa Woland i jego świta, aby namieszać w planach i rozliczyć partię rządzących. Przy ich pomocy autorka demaskuje i wyszydza głupotę, karierowiczostwo i marionetkowość polityków. Książka skłania do refleksji i czasem zaskakuje niezwykle trafnym zdaniem. Polecamy przeczytać i przemyśleć!

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 9 marca 2023 r.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-21 14:50:28przez:
Opublikowano:2023-02-21 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:318

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.