Warsztaty literackie „Inscenizowana historia pisma i komunikacji”

31 maja 2016r. w Filii Bibliotecznej w Kurzelowie odbyły się warsztaty literackie pt „Inscenizowana historia pisma i komunikacji, które prowadził pan Michał Zawadka - konferansjer, lektor, animator publiczności, aktor teatralny. Zawodowo artysta estradowy, telewizyjny, kaskader filmowy, a przede wszystkim autor książek.

Gość przeprowadził zajęcia dla uczniów kl.I ze Szkoły podstawowej, w których uczestniczyli również wychowawcy klas oraz pani bibliotekarka z Biblioteki Szkolnej w Kurzelowie. Warsztaty zorganizowała Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju w ramach zadania publicznego „A my czytamy” współfinansowanego ze środków  Gminy Włoszczowa, we współpracy z Biblioteką we Włoszczowie i Filią Biblioteczną w Kurzelowie.
    Pan Michał wykorzystując swoje zdolności aktorskie i sprawnościowe w niezwykły sposób przedstawił historię pisma. Raz był jaskiniowcem polującym na mamuty i utrwalającym to wydarzenie w formie rysunku czyli pisma obrazkowego, innym razem Egipcjaninem produkującym papirus czy Indianinem, posługującym się symbolicznymi znakami – pismem węzełkowym i dymem z rozpalonego ogniska. Dzieci poznały także opracowane w XIX w. przez Ludwika Braille – pismo dla niewidomych. Mogły rysować, wiązać supełki, dotykać druków brajlowych, używać stempli do drukowania swoich imion. Nie zabrakło również informacji o przełomowym wydarzeniu w dziejach pisma – o wynalezieniu ruchomych czcionek przez Jana Gutenberga.
Michał Zawadka w trakcie spotkania wcielał się w różne postacie – człowieka pierwotnego, egipskiego kapłana i Indianina w kolorowym pióropuszu na głowie, dzięki czemu warsztaty były bardzo atrakcyjne i wywołały wiele emocji wśród zgromadzonych dzieci. Nasz gość w interesującej i zabawnej formie ukazał książkę jako coś wyjątkowego i fascynującego, stworzył wokół niej aurę przygody.
    Dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywność i mamy nadzieję, że te niecodzienne warsztaty rozbudziły w was apetyt na książki.

Biblioteka dziękuje Fundacji za organizację oraz za współpracę Dyrekcji Domu Kultury
w Kurzelowie.